featured-image

Gumbo je spojené s obrovskou trpezlivosťou a jej čas prichádza hneď v prvom kroku. V hrnci rozohrej olej na minimálnej teplote a pridaj tam múku. V pomere je tam oleja trošku viac ako múky.

Vyrábaš teda takú louisianskú zápražku zvanú “roux”, základ je stále miešanie na minimálnom ohni. Hovorím, trplezlivosť! Pusti si dáky podcast alebo čo, lebo toto ideš teraz robiť presne 45 minút. Nesmieš odbehnúť, lebo ti to zhorí, skrátka iba stojíš a miešaš, miešaš, miešaš.Postupne bude roux meniť farbu až do orieškovo hnedej. Po 3/4 hodine máš teda hotovo a prichádza kreolská svätá trojica : na kocky nasekaná cibuľa, stopkový zeler a paprika. Stále miešanie, stále malá teplota, daj tomu 10 minút.

Potom tam ide pretlačený cesnak, nasekaná vňať, okra a známa Cajun zmeska korenín (viď recept na Jambalaya), také dobré 3 lyžice. Ingrediencie som ti vypísal pre istotu aj sem. Daj tomu poslednú minútu miešania na miernom plameni, následne zalej horúcim vývarom a var 20 minút.

Občasne premiešaj. Do úplne originál gumbo ide kuracie mäso, klobása a seafood, toto je však rybacia verzia, čiže ideme s treskou, kalmárom a krevetami. Všetko tam vhoď na posledné 3 minúty a nechaj dôjsť na zbytkovom teple.

Podávaj tradične s ryžou. Budem rád, ak ma budeš sledovať aj na Instagrame : @walrus.buko a sú int.

Back to Food Page